Press "Enter" to skip to content

Alokace

Mám třídenní pracovní týden, jupí. Teda aspoň v našem SCRUMovém týmu. Kromě toho mám totiž ještě tři další projekty, takže se fakt nenudím.

Mám jednoduché pravidlo: pokud se na začátku dne zúčastním daily stand-upu nějakého projektu, celý tento den plně věnuji práci na tomto projektu. Mám pro to minimálně tři dobré důvody:

  • předně, „přepínání“ nesvědčí produktivitě, potřebuju se soustředit.
  • za druhé, kdyby lidi v týmu dělali na více projektech najednou, jak byste chtěli měřit velocity?
  • navíc, pokud jednou jsem v týmu, měl bych být ostatním členům týmu k dispozici, kdykoli oni pracují, to je základní ohleduplnost.

V našem týmu jsme se proto domluvili, že pracujeme v pondělí, úterý a středu – čtvrtek a pátek máme „volné“ na jiné projekty.

Máme čtrnáctidenní sprinty, což nám dává 5 dní nerušené práce a jeden den na administrativu, tedy demo, retrospektivu a plánování.

Proč o tom píšu? Nedávno jsem slyšel, jak se lidi baví o alokacích, a nevěřil jsem vlastním uším:

Já mám každý den 3 daily stand-ups a pak ještě planningy a další schůzky. Přitom na těch projektech skoro nic nedělám. Ten SCRUM je totální ztráta času.

Korporátní manageři zjevně usoudili, že jeden člověk může být v několika agilních týmech najednou. Protože je specialista a všechny ty týmy ho potřebují.

A tenhle člověk, než aby příslušnému managerovi řekl, co přesně mu může a kam, místo toho poslušně chodí na všechny meetingy a stěžuje si, že kvůli schůzování na nic nemá čas a ještě se mu schůzky překrývají.