Press "Enter" to skip to content

Demo druhého sprintu

Na druhém demu jsme dodali tři dohodnuté „deliverables“ – sadu user stories, wireframe a HTML šablonu. Bohužel jsme nezvládli dodat čtvrtou položku, „detailní design“, takže nám to vývojáři nepřevezmou do vývoje.

Zdánlivě jsme tedy dodali 75% toho, co bylo naplánováno, reálně jsme ale žádnou hodnotu nevytvořili. Je zjevné, že to, co děláme, není SCRUM, maximálně tak „Scrummerfall“.

Samozřejmě, hlavní příčinou problému je, že tým nemá pravomoc ani prostředky, aby mohl dodávat funkční software. Zároveň je tam ale vidět i taková ta mentalita „to nevadí, že jsme jednu položku nedodali, dotáhneme to v příštím sprintu.“

Pokud byste měli pocit, že jde o nějakou korporátní mentální retardaci, nebo duševní paralýzu lidí, co nikdy nic pořádně nevyvíjeli, hodně byste se spletli. Zažil jsem to už v minulosti, i u jinak dost funkčních týmů, co jinak dělaly opravdový SCRUM.

Shodou okolností jsem narazil na pěkný článek, který vysvětluje, proč je tato mentalita zhoubná: https://medium.com/serious-scrum/we-dont-deliver-a-working-increment-every-sprint-edc0c023be0a