Press "Enter" to skip to content

Jak je co pracné?

Na konci prvního sprintu se náš scrum master divil, že máme něco připravené na demo, když jsme se většinu sprintu plácali hluboko v analýze. Moje zkušenost je, že analýza často tvoří větší část práce, zbytek už bývá brnkačka.

Nepříjemné je, že práce specialistů, tedy design, kódování, testování apod., tvoří v našem případě jen asi 10% objemu práce. Zbytek jsou činnosti, ke kterým se nikdo z našich specialistů nehlásí. Tím pádem čtyři lidi z týmu nemají co dělat, zatímco dva další absolutně nestíhají.

Pro představu, v prvním sprintu vypadaly naše aktivity asi takto:

Sbírání user stories40h
Příprava wireframu2h
Příprava textů2h
Příprava HTML šablony a grafiky1h
Sepsání požadavků na vývoj2h
Administrativa (planningy, demo, retrospektiva)6h

Je vidět že sestavení „zadání“ dalo zdaleka nejvíc práce. A protože všichni jsou specialisti, nikdo to nechce dělat. Prostě jen čekají, až budou user stories hotové a stěžují si, že nemají co na práci.

Samozřejmě, je to hodně ovlivněné tím, že nemáme skutečný vývoj, jen připravujeme „zadání“ pro vývojářský waterfall. Nicméně i v týmech, které skutečně vyvíjely (a zdaleka ne jen u nás v korporaci), jsem si všimnul, že je s přípravou user stories potíž.

Říká se, že sebrat user stories je úkolem Product ownera, což je tak trochu mýtus, viz https://www.wibas.com/blog/agile-myth-writing-user-stories-is-product-owner-work/. V některých týmech s tím pomáhají vývojáři, ale to je odvádí od práce na aktuálním sprintu, takže taky nic moc.

Celkově mi připadá, že příprava user stories je v metodice SCRUM záležitost hrubě podceňovaná. Knihy, které jsem o tom četl, to popisovaly velmi zjednodušeně, až naivně. I školení, kde jsem byl, tak nějak suše předpokládala, že v backlogu budou v zásadě dobré user stories, které se během hodiny nebo dvou „doladí“.

Tak nějak mi z toho vychází, že by Product owner měl mít k ruce tým výzkumníků, kteří by připravovali backlog, zatímco Scrum tým vyvíjí. Ale který investor si připustí, že vlastně vůbec neví, co chce?