Press "Enter" to skip to content

Prasata a slepice

Členové agilního týmu jsou prasata.

Teď nenarážím na pochybné hygienické návyky dělného lidu (toto téma zpracoval dostatečně už Marcus Aurelius), spíš chci připomenout bajku o tom, jak prasata do společného podniku „Ham And Eggs“ přinášejí sama sebe, zatímco slepice jen svůj produkt.

Tohle podobenství se prý nemá používat, že prý pak lidi SCRUM nebudou brát vážně. Nějaký citlivky, né?

Ve skutečnosti se tato metafora v korporátu hodí víc než jinde. Dobře totiž ukazuje, jak souvisí odpovědnost s pravomocí. Nejlépe to vyjádřil asi Spiderman:

S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost.

Jak už jsem psal, členové agilního týmu jsou jednoznačně „prasata“ – mají plnou odpovědnost za to, co dodají, a měli by si uvědomit, že mají i plnou pravomoc udělat to, co považují za správné.

Naopak, různí specialisté jsou typické „slepice“ – dostanou od týmu zadání a v domluveném termínu dodají práci. Jak je to u nich s odpovědností?

Vezměme si třeba specialistu na bezpečnost – ten za jeden sprint „obslouží“ třeba deset agilních týmů, s každým udělá konzultaci, některým dodá jeden či dva bezpečnostní požadavky. Rozhodně nemá zodpovědnost za výstup všech deseti týmů, kterým poskytl konzultaci.

Co když ale jeden z týmů opovrhne jeho radami a vyrobí bezpečnostní průser? Je za to bezpečnostní specialista odpovědný, nebo ne?

  • Klasický korporátní přístup je, že ano – bezpečák má „na triku“ vše co souvisí s bezpečností.
  • „Agilní“ přístup naopak říká, že není – tým má za svoji práci absolutní zodpovědnost, „slepice“ mu může tak maximálně poradit.

Otázkou je, jestli si tohle korporace může dovolit. Přeci jen narozdíl od malých firem, v oblasti bezpečnosti, morálky a zákonů jsou korporace dost pod drobnohledem.

Samozřejmě, když máte dvě varianty, je vždycky dobré poohlédnout se po třetí. V našem případě je třetí variantou Product owner, který může splnění bezpečnostních požadavků zahrnout do „definition of done“. Pak ta zodpovědnost přechází na něj.

Jsem zvědav, jak se tohle vyvine u nás. Zatím jsou specialisti přiřazení přímo k jednotlivým týmům, což nebude fungovat – a pak asi vypukne tak trochu rvačka o kompetence a odpovědnosti, nebo spíš o to, jak se odpovědnosti vyhnout.