Press "Enter" to skip to content

Úvodní prezentace

V korporaci vždycky všechno začíná prezentací. Ani my jsme nebyli ušetřeni.

No což, začalo to dobře. Hned na prvním slajdu jsme se dozvěděli, že v agilním vývoji jsou lidi důležitější než proces a že podstatou agilního vývoje je postupné zvyšování hodnoty. Tak trochu optimisticky jsem doufal, že tím prezentace skončí, ale nebylo mi dopřáno.

Přesně jak jsem se obával, následovalo asi 1000 dalších slajdů, které vysvětlovaly, že pro nás vybrali metodiku SCRUM, že máme proces a tomu se všichni musí podřídit, dále tam byla tabulka rolí, ze kterých se budou skládat naše „agilní“ týmy, taky jsme se dozvěděli, že budeme vyrábět jen zadávací dokumentaci, protože zapojit vývojáře by bylo příliš obtížné… A o lidech a hodnotě už ani slovo.

Ti, co mají na starosti „agilní transformaci“, jsou zjevně teoretici, co skutečnému agilnímu vývoji vůbec nerozumí. Místo aby zajistili prostor pro vznik agilních týmů, rovnou jim začali házet klacky pod nohy.

Článek https://clutch.co/developers/resources/why-agile-doesnt-work-for-your-company uvádí 3 věci, na kterých to může ztroskotat. Nás se týká ta druhá a třetí – a týkají se nás opravdu dost zásadně.

Můj první dojem z prezentace je tedy naprosto katastrofální. Dám tomu tři měsíce a pokud se věci nezlepší, půjdu o dům dál.